Психотерапія неврозів та психосоматики | Психолог Ткаченко Андрій

Психотерапія неврозів та психосоматики

Якщо ви читаєте це, то, ймовірно, ви страждаєте від неврозу. Ця стаття покликана коротко пояснити процес психотерапії з практичної точки зору: опис проблеми, результату і технік, які я використовую в нашій спільній роботі.

Психотерапія неврозів та психосоматики

Як виглядає робота з психологом

Ви записуєтесь до мене на індивідуальну консультацію. Обговорюєте всі деталі нашої співпраці, морально готуєтесь до першої зустрічі. У призначений час ви приходите до мого кабінету, знімаєте верхній одяг, сідаєте в зручне крісло – це початок вашого нового життя. В роботі онлайн, відбувається все те саме: ви вдома сідаєте у своє улюблене крісло, відкриваєте ноутбук, в комфорті та безпеці розпочинаєте наш перший діалог, в якому ми бачимо та чуємо один одного так, ніби знаходимось зовсім близько.

Весь час консультації присвячено лише вам. Ви можете робити все, що забажаєте. Можете відверто розповідати про свої переживання, можете кричати, лаятися або навіть плакати. Я вас уважно вислухаю, підтримаю, задам уточнюючі питання, поясню причини та механізми вашого неврозу. Під час терапії ми будемо аналізувати ваші думки, вести щоденники, робити поведінкові експерименти, тренувати вашу увагу та виконувати домашні завдання для закріплення нових навичок.

Ви нікому нічого не зобов'язані. Будь-коли ми можемо зупинитися. Все, що ми обговорюємо, є суворо конфіденційним. Ваш успіх – мій успіх. Коли ви радієте – ми радіємо разом, коли сумуєте – я вас підтримую і допомагаю знайти вірне рішення. Я безоцінковий, мені не важливо які безглузді ситуації або дивні емоції були у вашому житті. Моє завдання – звільнити вас від неврозу і навчити конструктивно задовольняти власні потреби.

Діагностика неврозу та психосоматики

Отже, ви відчуваєте, що у вас "розшатані нерви" і підозрюєте у себе наявність неврозу. Для самодіагностики ви можете заповнити опитувальник невротичних станів, а далі вам слід записатися до мене на консультацію для проведення повноцінної психологічної діагностики, яка складається з 3-х основних етапів:
1. Діагностика. Виявлення симптомів та психологічних механізмів вашої проблеми;
2. Інформування. На схемах, метафорах та прикладах показую структуру вашого мислення та поведінки, пояснюю фізіологічні механізми виникнення ваших симптомів, відповідаю на всі ваші запитання;
3. Складання запиту та плану терапії. Кінцевим та логічним результатом діагностики є формулювання запиту (опису проблеми та бажаного результату) та спільна розробка плану терапії, з урахуванням усіх ваших потреб, фінансового стану та індивідуальних особливостей вашого випадку.

За підсумками діагностики ми будемо розуміти суть вашої ситуації та визначимося з методами роботи. Тому що не будь-яку психосоматику можна вважати невротичним розладом. Психосоматика – це лише частина неврозу, який має свої певні критерії та потребує курсу психотерапії.

Критерії наявності неврозу та критерії досягнення результату
Невроз Результат психотерапії
За клінічним опитувальником невротичних станів Яхіна і Менделевича ви набираєте -1,28 бала і менше за однією чи більше шкал. Впродовж 3-х тижнів поспіль опитувальник засвідчує зменшення симптомів на 50% і більше, в порівнянні з початковими, або досягається рівень норми в +1,28 бала.
Невміння вибудовувати стосунки, домовлятися, вирішувати конфлікти. Здатність домовлятися, вирішувати конфлікти, відстоювати свою точку зору.
Дискомфортні психосоматичні симптоми без видимих фізіологічних причин (болі у м'язах, діарея, оніміння, підвищена втома тощо). Психосоматика відсутня або не викликає значний дискомфорт.
Надмірні емоційні переживання (дратівливість, злість, образа, провина, сором і т.д.) навіть у відповідь на незначні стимули, "дрібниці". Рівень вашого занепокоєння відповідає обставинам, у яких ви перебуваєте. Ви вмієте керувати своїм емоційним станом.
Іпохондрія – переконаність у наявності якоїсь хвороби, недовіра лікарям, які стверджують, що немає органічної патології. Ви цінуєте своє здоров'я, критично сприймаєте інформацію, робите власні висновки і при цьому не відчуваєте сильного дискомфорту від думки: "а раптом я хвора і мене лікарі недообстежили?"
Перфекціонізм, внутрішній конфлікт: "хочу, але не можу", "і хочу і не хочу", "не хочу, а треба". Адекватний рівень вимог до себе та оточуючих. Внутрішній конфлікт відсутній або не викликає значний дискомфорт.

Методи роботи та тривалість терапії

В залежності від важкості вашого випадку ми будемо застосовувати різні методи:

  • Локальну психосоматику (біль, печіння, ком в горлі), яка виникає у стресових для вас ситуаціях, можна пропрацювати Гіпнотерапією за 1-2 сеанси;
  • Поодинокі невротичні емоції (образа, провина, сором, злість) також можна опрацювати гіпнотерапією для зменшення їх інтенсивності, а далі за допомогою Позитивної психотерапії можна за кілька сеансів навчитися конструктивно проявляти ці емоції;
  • Загальний невроз, який проявляється у всіх сферах життя, слід терапевтувати комплексно, використовуючи методи КПТ, МКТ, ACT та EMDR. У середньому, для позбавлення від невротичного стану легкого ступеня необхідно 10 сеансів психотерапії.

Як виглядає професійна психотерапія

Комплексна професійна психотерапія неврозу містить в собі:

  • 1-3-х годинні сеанси 1-2 рази на тиждень з використанням сучасних психотерапевничних методів;
  • Стенографію сеансів з описом виконаної роботи, застосовуваних технік, результатами вашої діагностики та домашнім завданням. Це текстовий файл, який можна перечитувати в будь-який момент;
  • Схему вашого неврозу в форматі excel для пояснення причин та суті вашого стану. Під час терапії цю та інші схеми ми спільно коригуємо та доповнюємо;
  • Індивідуальний опитувальник, який створений на основі вашої діагностики. Його потрібно щотижня заповнювати для відстеження динаміки вашого стану та об'єктивної оцінки результатів нашої роботи;
  • Додаткові матеріали. Текстові, аудіо та відеофайли для виконання домашнього завдання та саморозвитку. Усі файли вам цілодобово доступні онлайн із будь-якого пристрою;
  • Супровід до результату. Між сеансами я залишаюсь з вами на зв'язку для моральної підтримки, відповідей на запитання та коригування домашнього завдання. Ви можете вести щоденник думок прямо у нас у переписці! Якщо виникають проблеми з дз – ми можемо окремо зустрічатись і виконувати його. Перед важливими подіями ми можемо спільно готуватися до складнощів, репетирувати діалоги, приймати зважені рішення. Це працює як профілактика рецидивів, дає почуття впевненості та прискорює досягнення результату психотерапії.

Курс психотерапії неврозу

За наявності додаткових захворювань або інших психологічних проблем план роботи може змінюватись, проте загальна структура стандартного курсу психотерапії неврозу складається з 10 сеансів і виглядає наступним чином.

Перший – третій сеанс

Починаємо з аналізу схеми вашого неврозу. Обговорюємо ті потреби, які зараз не задовольняються, ті важкі рішення, які ви відкладаєте на потім. Я розповідаю про те, як ваше мислення змінює ваш психофізіологічний стан, пояснюю як внутрішні конфлікти породжують стан стресу, як народжується напруження в нервовій системі, як активується функція "пошуку загроз" та як зайве напруження вивільняється у вигляді психосоматики, роздратованості або нав’язливих думок. Ми разом аналізуємо ваше минуле, я вас підтримую та пояснюю чому ваш невроз – це результат адаптації до стресового життя.

Продовжуємо стабілізувати ваш стан. Вчимося піклуватись про себе. Змінюємо власний режим дня, плануємо як покращити сон, харчування, активність та сексуальну сферу. Аналізуємо ваші стратегії захисту від стресів, прописуємо короткострокові та довгострокові наслідки ваших дій. Плануємо поетапне звільнення від шкідливих звичок. Навчаємось ефективним технікам стресостійкості (заземлення, діафрагмальне дихання, простукування). Приділяємо особливу увагу аналізу вашого мислення. Проводимо низку експериментів з думками (наприклад, "сканування тіла", "фільм") аби з’ясувати як працює ваш мозок. Вчимося відчувати різницю між напруженням та концентрацією, між автоматичними думками та навмисними роздумами. Вчимося відсторонюватися від неприємних думок та відкладати занепокоєння "на потім", аби воно не заважало у повсякденному житті.

За потреби, опрацьовуємо сильні негативні почуття методом EMDR (контактуємо з тригером та білатеральною стимуляцією зменшуємо чутливість до нього).

Четвертий – п'ятий сеанс

Вчимося помічати свої автоматичні реакції. Досліджуємо як працює увага, як вона створює тілесні відчуття та повертає хід наших думок. Аби не літати постійно в минулому або майбутньому, вчимося концентрувати увагу на "тут і зараз", використовуємо техніки медитації (усвідомлене дихання, "дай п'ять", "уповільнення").

Розвиваємо емоційний інтелект, вчимося усвідомлювати власні емоції та відчуття. Обговорюємо різні приклади впливу думок та емоцій на здоров’я і благополуччя людини. Аналізуємо їх "неконтрольованість" і "небезпечність". Потроху готуємось до контакту з неприємним досвідом (думками, емоціями, бажаннями, подіями).

Розбираємося з вторинною вигодою, з тим, чому вам може бути вигідно мати невроз (привертання уваги, відкладання прийняття рішень, зняття відповідальності, отримання задоволення тощо). Після чого починаємо систематичну десенсибілізацію – викликаємо неприємні думки, йдемо у раніше стресові для вас ситуації, аби адаптуватися до них. За потреби, використовуємо гіпнотерапію для пропрацювання психосоматики та негативних переконань (використовуючи "пам’ять тіла" знаходимо у підсвідомості психотравмувальні події минулого, перепроживаємо їх та робимо нові висновки).

Шостий – сьомий сеанс

Вирішуємо внутрішні конфлікти, використовуємо роботу з образами, вчимося домовлятися з кожною "частиною нашої особистості". Визнаємо наявність протиріч, формулюємо їх з точки зору здібностей (наприклад: "не можна терпіти та поважати себе"). Вчимося знаходити нові, незвичні, альтернативні шляхи задоволення своїх потреб. Паралельно аналізуємо ваші сновидіння, якщо вони є (для виявлення актуальних потреб та динаміки вашого стану).

Потроху змінюємо власний характер. Аналізуємо свій перфекціонізм, егоїзм, впертість, підозрілість, тривожність тощо. Вчимося помічати їх прояви та прописуємо план напрацювання нових рис характеру. Робимо акцент на сильних сторонах вашої особистості, ставимось до рис характеру, як до гарно натренованих здібностей, які просто слід розтренувати. Аналізуємо усі сфери вашого життя (сім’я, робота, саморозвиток, хобі, духовність тощо). Прописуємо ваші цінності, заради яких ви готові піти на зміну власного характеру. Вчимося входити в стан готовності діяти згідно до своїх цінностей (енергійно, чесно, творчо, цікаво тощо).

Восьмий – дев'ятий сеанс

Вчимося вирішувати реальні проблеми. Моделюємо конфліктні ситуації та у ролях розігруємо їх (кричимо один на одного, сваримось, вимагаємо, домовляємось, заспокоюємо). Навчаємось використовувати прості методики з конфліктології: 5 етапів підвищення агресії, 5 етапів протистояння маніпуляціям тощо. Використовуємо коучингові стратегії, створюємо план розвитку кар'єри або побудови сімейних відносин. Вчимося застосовувати техніку "СТОП" – квінтесенцію усіх наших попередніх технік стресостійкості. Ви виконуєте домашні завдання та навчаєтесь самостійно застосовувати психотехніки для того, аби жити згідно до своїх цінностей та вчасно позбавлятися від наслідків стресу.

Десятий сеанс

Повторюємо увесь пройдений матеріал, перечитуємо стенографії наших сеансів, збираємо всі техніки разом у теку "психологічна самодопомога". Проводимо профілактику рецидивів (беремо перелік ситуацій, які раніше вас турбували, прописуємо ваш старий та новий стиль мислення, поведінки та фокус уваги). Проговорюємо всі ті висновки, які ви зробили щодо себе, своїх переконань, думок, емоцій, відчуттів, дій та бажань. Підбиваємо підсумки терапії, фіксуємо отриманий результат, даємо зворотний зв'язок один одному про те, як проходила робота (що запам'яталося, сподобалося, що було складним чи простим, що хотілося б покращити). Морально готуємося до "розставання", закінчення курсу психотерапії та подальшого самостійного життя.
Завершуємо роботу :)